צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תכנון אדריכלי – הגדרות בסיסיות והיבטים מעניינים

תכנון אדריכלי מבוצע על ידי אדריכל, לצד סיוע באופנים נוספים לגבי מבנים, כגון הוצאת היתר בנייה. כך שעסקים, אנשים פרטיים וגופים ציבוריים שונים, נעזרים בשירותיו לעתים קרובות מה כולל תכנון אדריכלי ומה לא? מהו בדיוק אדריכל? האם המונח זהה ל"ארכיטקט"? לפניכם בתמצית, כמה הגדרות בסיסיות והיבטים מעניינים לגבי תחום זה.

תכנון אדריכלי במבט על

ראשית, נתחיל בהגדרה קצרה של מונחים: תכנון אדריכלי הוא התכנון והיצירה של תכניות אדריכליות, שרטוטים, מפרטים ועוד, אשר על פיהם מוקמים מבנים חדשים. תכנון כזה נדרש לעתים גם במקרים אחרים, כגון הכנסת שינויים למבנה קיים או הרחבתו. זהו תחום מיוחד, אשר נמצא בין העולם ההנדסי טכני לבין עולם האמנות.

"אדריכל" הוא המונח העברי ל"ארכיטקט" הלועזי. אם כי לעתים, משתמשים במונח "ארכיטקט" במובן יותר מצומצם מ"אדריכל", בהתייחס לתכנון ברמה היותר טכנית. התכנון שמבצע אדריכל נותן ביטוי לדרישות טכניות ועיצוביות שונות של הלקוח ולדרישות שונות של חוקים ותקנות. הוא עשוי לכלול גם חופש פעולה מסוים, מבחינת מתן ביטוי ליצירתיות, שיקולי אסתטיקה ופתרונות טכניים יצירתיים לאתגרים שונים.

זקוקים לבדיקה הנדסית?

אדריכלים עוסקים בתכנון של מבנים ברמת על, לצד מומחים מתחומים נוספים שמסייעים בכך. בנושא מבנים מסוכנים למשל דרוש קונסטרוקטור. אדריכל עשוי להיות גם בעל ידע בתחומים כאלה, כאשר דוגמה נפוצה לתחום התמחות נוסף של אדריכל היא עיצוב פנים.

תכנון אדריכלי הוא גם פעילות מגוונת מאוד, מאחר שעולם האדריכלות בעצמו מגוון וכולל תחומי משנה רבים. יש תכנון של מבנים מסחריים, של מגדלים, של מבנים ציבוריים ועוד. תכנון אדריכלי לבית פרטי הוא כמובן עוד תחום בולט ומיוחד בפני עצמו. בנוסף, חניונים, דרכים, מחסנים ועוד, הם דוגמאות למבנים מיוחדים שאדריכל נדרש לעתים לתכנן.

שרטוט הנדסי ותכנון של סככה דקורטיבית בקריית אונו

לא עובדים לבד

אדריכל עשוי להתייעץ עם מומחים לתחומים שונים, לגבי אלמנטים מיוחדים שאמורים להשתלב במבנה. למשל בהקשר של התקנת מערכת אנרגיה סולארית גדולה, להבין איזו תשתית תידרש לה במבנה ולקחת זאת בחשבון בתכנון. אלה יכולים להיות גם מומחי תאורה, נגרים לגבי המטבח ובכלל או מומחים לגינון ו"פיתוח חוץ", לגבי האופן שבו יתוכננו השטחים החיצוניים של המבנה והגינות.

יש גם מקרים שבהם אדריכל לא יכול לקחת חלק בתכנון אם אין לו הסמכה מיוחדת. למשל במקרה של מבנה מסוכן דרוש תכנון לגבי האופן שבו הוא ישוקם, אך זה לא תכנון אדריכלי רגיל. כפי שציינו קודם, הדבר דורש חוות דעת ותכנון של קונסטרוקטור, שהוא תחום התמחות מיוחד בפני עצמו.

היבטים כספיים לתכנון

תכנון והקמת מבנים הוא תהליך ממושך ומעצם טבעו, הוא פרויקט שאיננו זול. תכנון מקצועי ואיכותי עשוי לתרום גם לצמצום עלויות אלה וגם לצמצום ההוצאות השוטפות על המבנה לאחר הקמתו.

נספח חיזוק ועמיסת מדרגות לגלריה בעיר שדרות

תכנון אדריכלי והשינויים בשטח

תכנון אדריכלי טוב איננו סוף הסיפור מבחינת המבנה, אלא בעצם רק ההתחלה. לאחר מכן יש לבנות אותו ובשלב זה עולים לא פעם סיבוכים שונים. לאחר הבנייה עצמה המבנה מתחיל להתיישן, גם אם זה תהליך שלוקח שנים רבות. בכך הוא בעצם משתנה בהתמדה ובשלב מסוים עשוי להיות רחוק מדי מהתכנון המקורי, מבחינת מראה ואפילו מהיבטי בטיחות שונים. במקרים כאלה ונוספים, עשויות להידרש בדיקה ומתן חוות דעת הנדסית.

עוד סוג של שינויים, עשוי להגיע פשוט כדרישות חדשות של בעלי המבנה. ייתכן שרוצים להרוס חלק מסוים במבנה וייתכן שרוצים להוסיף לו דבר מה. זו עשויה להיות מחד פרגולה פשוטה, אך מאידך אפילו קומה נוספת בבית פרטי.

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם