צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

מהו בור חלחול ומה חשיבותו?

בור חלחול או בור ניקוז, הוא מערכת פשוטה שממקמים בחצר לשם ניקוז מי הגשמים. למרות הפשטות, זהו אלמנט חשוב, שצריך לדעת היכן וכיצד להקים וכיצד לתחזק כראוי. מדוע?

ראשית – כיצד בנוי ועובד בור חלחול?

הבור מבוסס על קידוח שעושים באדמה, שהוא לכל הפחות בקוטר של 60 ס"מ ובעומק של לפחות 2 מטר. אפשר כמובן לתכנן בור גדול יותר ממידות אלה, בהתאם לצורך. את הבור ממלאים בחצץ, אשר מבטיח שהוא יוכל לנקז מים אך גם לא ייסתם עם הזמן.  אמצעי נוסף שמבטיח זאת וגם את שמירת מבנה הבור, הוא כיסוי דפנות הבור בבד מיוחד.

המים נאספים על גג המבנה ומנותבים דרך מערכת מרזבים הרחק מהמבנה. אם יש במקום בור חלחול, אז המים ינותבו מהמרזבים היישר אליו. לבסוף הם נספגים דרכו לעומק האדמה. כלומר, הבור לא מיועד להחזיק מים לאורך זמן אלא להפך – לסייע להם לחלחל (כפי ששמו מרמז) ובכך להשאיר את פני הקרקע במקום יבשים. זאת, גם במקרה שבו יש גשם ממושך ועז.

זקוקים לבדיקה הנדסית?

מה החשיבות והתועלות של בור חלחול?

חשיבותו העיקרית של בור חלחול היא במניעת הצפה של הקרקע במים. מחד, קרקע וגם מבנים בנויים לחשיפה חוזרת ונשנית לרטיבות. אך מאידך, מים עומדים כשלוליות נרחבות בקרקע ובצמוד למבנים זה כבר תסריט אחר, אשר יוביל לנזקים מסוגים שונים.

המים שמחלחלים דרך הבור אל מאגרי מי התהום, תורמים בכך להתמלאות מאגרים אלה. גם אם מדובר בפועל בכמויות קטנות יחסית של מים. זאת, בשונה ממצב שבו מים אלה היו מצטברים על פני השטח ומתאדים בהדרגה. הבור מקל גם על מבנים נוספים שנמצאים בקרבת המבנה שבו הוא מותקן ואף על מערכת הניקוז העירונית. הוא פשוט ומהיר יחסית להקמה וגם סוג של פתרון ידידותי לסביבה.

להשאיר זאת לאנשי המקצוע

למרות פשטותם ובדומה לפרויקטים מורכבים יותר כגון בניית ממד, גם בורות אלה דורשים תכנון וביצוע בידי מקצוענים. כמו כן, יש מקום לביצוע תחזוקה שוטפת גם עבור בור חלחול וגם זו עבודה למקצוענים. התחזוקה תכלול בדיקה של הבור, בכדי לוודא את מצבו התקין, כולל מצב הבד שמרפד את דפנותיו. ניתן לכלול בכך גם ניקוי של המרזבים, מאחר שהצטברות פסולת כגון עלים במרזבים, עלולה להוביל לסתימה חלקית של הבור ולצמצום יעילותו בניקוז המים.

בהקמת בור חלחול מחיר הפרויקט יכלול את התכנון, הביצוע והחומרים. ביחד, זה עשוי להצטבר לסכום משמעותי, מאחר שדרושים לשם כך מומחיות וניסיון וגם ציוד מיוחד כמו הציוד שדרוש לקידוח. אך היכן שזה מתאים, יצירת בור מסוג זה היא השקעה חד פעמית ומשתלמת מאוד.

היכן מתאים למקם בור חלחול?

ניתן להתקין בור חלחול בגינה או במקומות אחרים בחצר. המיקום המתאים ביותר ייקח בחשבון כמובן שיקולים של ניקוז המים, אך הוא יכול להתחשב גם בשיקולים אחרים. למשל בתכנון פריסת הגינה עצמה או בהתחשב בכך שששוקלים גם תכנון פרגולה.

להיות ערים לנוכחות הבור

לעתים רוכשים נכסים שיש בהם בורות כאלה או שיש ברשותכם נכס ישן עם בור חלחול.

קל שלא לשים לב לכך, מאחר שאלה מבנים שרובם מתחת לפני הקרקע. גם ייתכן מצב שבו הם כוסו עם הזמן בפסולת מסוגים שונים. לכן חשוב להיות ערים לכך. כמו כן, כאשר מבצעים בדק בית ניתן לכלול בו מלבד בדיקת המבנים עצמם, גם את החצר וכל מה שבנוי בה. כולל בור החלחול.

אגב, בור חלחול בבית פרטי ו"בור ספיגה" הם לא אותו דבר. בורות ספיגה שימשו בעבר (ועדיין משמשים במידה מוגבלת כיום) במקום חיבור למערכת ביוב.

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם