צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

שבירת קירות – לא עניין של מה בכך

שבירת קירות במבנה היא לכאורה פעולה, אשר בהיקף קטן ניתן לבצע לבד. כל הדרוש הוא זוג "ידיים טובות" ופטיש כבד וקדימה לעבודה? אז לא כל כך מהר. החוק, הבטיחות ושיקולים נוספים, מחייבים לעשות הליך כזה בעזרת מקצוענים שמוסמכים לאשר זאת ולתכנן ביצוע בטוח של פעולות כאלה.

מתי דרושה פעולת שבירת קירות? 

ככלל, שבירת קירות נדרשת בהריסת מבנה קיים או במהלך ביצוע שינוי במבנה. כמו כן, במסגרת ביצוע בדק בית למבנה לקראת רכישתו, עשויים להתגלות פגמים שתיקונם ידרוש שבירת קירות. זאת בכדי להגיע למערכות שונות ומדובר בעיקר על צנרת שעוברת דרך הקירות.

לשקול, לאשר ולתכנן באופן מקצועי

קירות במבנים מודרניים הם אלמנטים שתופסים כמה שפחות נפח, אך מספקים חוזק מבני רב ויתרונות נוספים. למרות חוזקם והקלות היחסית של שבירת קירות, זהו שינוי משמעותי במבנה, אשר מחייב קבלת אישור קונסטרוקטור. מה גם, שקירות כוללים לעתים עמודים תומכים. שבירת קיר תומך הוא מצב מיוחד, אשר דורש במיוחד התייעצות עם בעל מקצוע כזה. בעזרתו, תוכלו לדעת האם הדבר אפשרי ובמה זה עשוי להתבטא – ייתכן שיהיה צורך למשל בתמיכה חדשה אחרת, במקום הקיר התומך שבכוונתכם להסיר.

זקוקים לבדיקה הנדסית?
תכנון חיזוקים לשבירת קירות תחת מעטפת

שבירת קירות לשם טיפול בנזילות

שבירת קירות עשויה לסייע למהנדס ליצור דו"ח חוות דעת הנדסית, בכך שהיא מאפשרת לצלם ישירות פגמים שנמצאים בתוך הקיר. סוג נפוץ מאוד של פגם כזה מהוות נזילות מצנרת. ככל שהצנרת יותר טמונה בקירות, כך האתגר גדול יותר. למשל בניאגרה סמויה לעומת ניאגרה רגילה. אך באופן כללי, צנרת במבנים נוטה להיות פנימית בתוך הקירות. מלבד במקרים מיוחדים כגון צנרת בסביבה עסקית כמו מפעל, שאולי ממוקמת חיצונית לשם גישה מהירה.

יש כיום דרכים לבצע בדיקות אל הרס לגילוי רטיבות, באופן שמצמצם משמעותית את הצורך בשבירת קירות על סמך הערכות היכן מקור הנזילה. שבירת קירות כזו כרוכה בזמן עבודה, עלויות ולכלוך, אשר מתבטאים גם בהמשך כאשר צריך לבנות מחדש את מה שנהרס. יש בכך טרדה מבחינת ההפרעה לשימוש השוטף במבנה. הדבר משמעותי במיוחד עבור עסקים, שמבחינתם הפרעה כזו עלולה גם לפגוע בהכנסות. כך שאם וככל שניתן לצמצם זאת באמצעות ידע וכלים כגון בדיקות אל הרס, מוטב להתחיל מכך. יש בין השאר מד לחות שמאפשר לזהות לחות חריגה בקירות. יש מצלמה תרמית אשר מציגה בבת אחת את המצב בשטחים נרחבים של הקיר. כך ששבירת הקיר איננה בהכרח האפשרות היחידה או הראשונה.

לא כל הקירות אותו דבר

בפועל, שבירת קירות עשויה להיות משימה שונה למדי בהתאם לנסיבות. אחד הפרמטרים העיקריים שמשפיעים על כך, הוא סוג הקיר. כאן יש לנו בגדול שני סוגים בולטים. ראשית, הבנייה הכבדה יחסית שעליה מבוססים רוב המבנים, אשר עושה שימוש בבלוקים מבטון. שבירת קיר בטון היא לא דבר של מה בכך, מאחר שזהו מבנה שנועד להיות עמיד למדי. כמובן, מורכבות העבודה מושפעת גם מגודל השטח שמתכוונים להרוס ומעובי הקיר.

שנית, במבנים מודרניים רבים נפוץ כיום השימוש בגבס. גם בבתים פרטיים וגם בסביבות עסקיות. לעתים הגבס משמש ליצירת אלמנטים דקורטיביים, אך במקרים רבים הוא חומר הגלם של קירות. שבירת קיר גבס הוא תהליך קל יותר מסיבות מובנות. גם קל יותר לפנות את פסולת הגבס שההריסה תיצור. אם כי גם בהריסת קיר גבס יש אתגרים טכניים שונים ומוטב להשאיר זאת למקצוענים.

מעבר לכך, קיר ממוצע כולל גם מערכות חשמל ומים שעוברות דרכו ואשר יש לפרק בצורה מקצועית.

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם