צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

ליקויי בנייה

ניסיון של מעל ל-40 שנים בתחום הנדסת בניין, קונסטרוקציה, בדק בית ואדריכלות

מציאת ליקויי בנייה

מציאת ליקויי בנייה איננה מצב נעים. אם זה מבנה בבעלותכם או כזה שאתם בשלבי רכישה מתקדמים שלו, המצב עשוי להיות מורכב

האם להעיר על ליקוי בניה

השאלה הזו תומנת בתוכה התלבטות: מחד, לא מעוניינים "לריב" עם הקבלנים. מאידך, הם לא תמיד ממהרים להודות באחריותם למצב ולתקן אותו. במקביל, השלכות ההימנעות מתיקון עשויות להיות משמעותיות מאוד. מבחינות כגון בטיחות השימוש בדירה, פגיעה בערך שלה ועוד.

ליקויי בנייה שאינכם מכירים

למעשה, עשוי להיות מצב גרוע יותר - כאשר יש במבנה ליקויים, אבל אתם כלל לא מודעים להם! כך שמדובר בנושא מורכב, שמציב אתגר גדול. אך יש לו גם פתרון מסודר, מקצועי ויסודי למדי, חברת בילדמאסטר

צריכים לבדוק ליקויי בנייה?
צרו עמנו קשר בטלפון 052-3679937 או באמצעות שליחת הטופס והצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם

מגוון המצבים, שבהם מתרחשים ליקויי בנייה

ליקויי בנייה עשויים להיות בדירה חדשה שאתם שוקלים לרכוש או בבית שנבנה בהזמנתכם על קרקע משלכם. גם לאחר בנייה ראשונית של מבנה, לעתים נעשים בהמשך שינויים נוספים. חלקם שינויים פנימיים בקיים, כגון בנייה קלה עם קירות גבס ושיפוצים של המבנה. חלקם שינויים מסוג תוספות, כגון הוספת מרפסת. ייתכנו כמובן ליקויים גם בתהליכים אלה, אשר צריכים לעניין את מי שרוכש מבנה משופץ או מורחב כזה. ליקויים במבנה עשויים להיות גם תוצאה של בלאי טבעי או של נזקים מיוחדים וחד פעמיים, אך הם לא בדיוק ליקויי בנייה. כמו כן, ליקויים שלא התגלו ותוקנו, עשויים להחמיר עם השנים עקב בלאי טבעי. בכל אופן, במאמר זה נתמקד בתופעה של ליקוי בניה בדירה חדשה או משופצת, שהם ליקויים שהתרחשו בתהליך הבנייה ממש.

סוגי ליקויי בנייה

ליקוי בניה עשוי לנבוע מטעויות בבנייה או מרשלנות מכוונת. לעתים, ליקויים כאלה יוגדרו כבלתי ניתנים לתיקון. אלה בדרך כלל ליקויים במיקום וביישור הקירות. חשוב לדעת, שהגדרת ליקויי בנייה בחוק מתייחסת גם למצבים של אי התאמה למה שהובטח ללקוח. כלומר, לא רק מצב בו אלמנט מסוים נבנה שלא כהלכה, אלא גם מצב שבו הוא הובטח אך כלל לא נבנה.

יש לא מעט סוגים של ליקויי בנייה נפוצים וניתן לחלק אותם לפי הקטגוריות הבאות:

 • בטיחותיים – ליקויים מציבים סיכונים משמעותיים לדיירי ומשתמשי המבנה. דוגמאות בולטות לכך, הן בכל הנוגע לשלד המבנה וחוזקו וכן מערכות חשמל לא תקינות אשר עלולות להוביל למקרי התחשמלות.
 • ליקויים שמפריעים לשימוש –  פוגעים בשימוש השוטף במבנה. למשל ליקויי בידוד, אשר מונעים בלימת רעש מספקת (לגבי רעשים מחוץ למבנה וגם בתוכו) ומחייבים להוציא יותר כסף על קירור וחימום. או ליקויים במנגנונים שונים כגון דוד חימום חשמלי, מזגן או תריסים חשמליים.
 • אסתטיים – דוגמה בולטת לכך, מספקים משטחים כגון מרצפות או אריחי קיר, אשר אמורים להיות אחידים במראה שלהם אך אינם כאלה.

עוד חלוקות משנה של סוגי ליקויי בנייה, עשויות להיות לפי

 • גלוי או נסתר – ליקויים גלויים (כמו כתמי רטיבות על הקירות) או נסתרים.
 • מורכבות התיקון – ליקויים שקל יותר לתקן וכאלה שפחות.
 • השלכות כספיות – סיווג לפי עלויות תיקון הליקויים.
 • חומרים – יש גם ליקויי בנייה שמיוחדים לעבודה עם חומרים שונים, כאשר דוגמאות נפוצות לכך הם החומרים אלומיניום וזכוכית.

ליקויי בנייה ואחריות הקבלנים

יש מבחינת ליקויי בניה אחריות קבלן. קבלנים שבונים מבנה חדש, מחויבים לפי חוק לתת אחריות על עבודתם וחוזה מכירת הדירה אמור לכלול התייחסות גם לכך. חוק המכר (דירות) סעיף 4 מגדיר תקופת בדק לפי סוג ליקוי. לאחריה ישנה עוד תקופה, של 3 שנות  אחריות. בכל מקרה, יש גם את החוקים והתקנות הכלליים של המדינה בכל הנוגע לבנייה, שהיא תחום שבו התקנים רבים וברורים מאוד. במידה וככל שהתגלו ליקויי בנייה משמעותיים, אם הקבלן מסרב לתקן אותם, ניתן להגיש תביעת ליקויי בניה. לשם הצלחתה, חיונית חוות דעת הנדסית של בעל מקצוע שמתמחה בכך. דעה כזו, תפרט את כל הליקויים בצורה ברורה ואף תציין את עלויות התיקון הצפויות שלהם.

תועלת רחבה 

דעה מסוג זה או בדק בית, היא משמעותית לא רק עבור הגעה לבית משפט. זהו גם כלי עזר שימושי למשא ומתן מול הקבלן על המחיר ולעצם ההחלטה, האם אתם בכלל מעוניינים לרכוש. אם זה נכס שלכם שביצעתם בו שיפוצים או הרחבה, דעה מאיש מקצוע תסייע להבהיר מה דרוש בכדי לתקן את המצב. זאת, גם אם תבחרו לעשות זאת בעצמכם, כנראה עם קבלן אחר.

חשיבות העבודה עם מומחים להערכת ליקויי בנייה

ליקויי בנייה עשויים להיות "קוסמטיים" בלבד. אך פעמים רבות הם נושא רציני מאוד. לכן, חיוני שבדיקה בנוגע להם תתבצע באופן יסודי וגם מקצועי כמובן. לשם כך נחוץ מהנדס בעל ההסמכות והניסיון המתאימים. באופן ספציפי, משמעותית במיוחד הסמכה בתור קונסטרוקטור, שהוא בעל המקצוע שמתמחה בשלד המבנה. ליקויי בנייה בהקשר זה, הם ליקויים חמורים במיוחד. הם גם עשויים להיות בין המורכבים והיקרים יותר לטיפול. בדיקת ליקוי בניה גם דורשת לעתים שימוש בציוד מיוחד, כגון מכשור לאיתור מהיר ומדויק של נזילות. כל הציוד מהסוגים האלה, יהיה זמין כמובן אצל בעלי מקצוע שמתמחים בבדיקות ליקויים.

מה בודקים מבחינת ליקויי בנייה?

כאשר בודקים נכס נדל"ן או שינוי בנכס קיים, נכנסים לתמונה מהיבט ליקויי בנייה מגורמים רבים. אלה כמה תחומים מרכזיים של אלמנטים אשר יש לבדוק:

 • חשמל – מערכת החשמל בבית מודרני, היא דוגמה למערכת חיונית ובסיסית מאוד, שחשוב לבדוק היטב.
 • אינסטלציה – מערכת המים לשתייה, רחצה ועוד, תהיה בשימוש נרחב לאחר הכניסה למבנה. כל תקלה בה, עשויה להוות מטרד משמעותי, אשר ישבש את שגרת החיים.
 • רטיבות, ניקוז, איטום – מבנים חשופים לרטיבות ממקורות רבים. חלקם חיצוניים כגון גשם. אחרים פנימיים, כגון תקלות בצנרת המים. לכן חיוני לוודא תקינות, לגבי כל הנוגע למניעת רטיבות, כגון מערכות ניקוז (כמו מרזבים) ואיטום (כאיטום חיצוני לקיר). אם מזוהה רטיבות יהיה צורך גם בתהליך של איתור נזילות, בכדי לזהות בבירור את מקורה.
 • גג – גגות הם נושא מיוחד בפני עצמו. בין אם אלה גגות שטוחים או גגות רעפים, יש לגביהם היבטים רבים לבדיקה.

מעבר לכך, יש כמובן בדיקות של מערכות רבות נוספות במבנה, כגון מערכת הביוב, שיפועים שונים, גימורים, צבע, דלתות, חלונות, נגרות, עבודות אלומיניום ועוד.

ליקויי בנייה לפי סוגי חדרים

לחלק מהחדרים במבנה עשויים להיות ליקויי בנייה מיוחדים, בהתאם למאפיינים המיוחדים של אותו החדר. כמה דוגמאות בולטות לכך, הן

 • ליקויים בחדרי רחצה – למשל מקלחון עם איטום לא טוב מספיק או ריצוף שאמור להיות מחוספס למניעת החלקה ואיננו כזה. ככלל, חדרי רחצה הם חדרים שכוללים כמה מערכות שונות (לפחות מקלחת, אסלה, כיור) וגם מאותגרים בלחות רבה. כך שיש לא מעט דברים שעשויים להשתבש בבניית חדר כזה ואלה פגמים משמעותיים.
 • ליקויים במטבחים – כגון פגמים בהתקנת ארונות המטבח או במשטחי השיש. עבודת הנגרות והארונות משמעותיים במיוחד, מאחר שהם הבסיס לשימוש השוטף במטבח. אם ניקח כדוגמה מגרות נשלפות – אם הן תהיינה בשימוש נרחב, עם לא מעט משקל בתוכן, הדבר יאתגר למדי את המנגנון. לכן למרות שמדובר במנגנון פשוט, הוא חייב להיות בנוי ומותקן היטב, כבר מההתחלה. כמו כן, תקלה שמוכרת לרבים היא מיקום לא תקין של דלתות בארונות, אשר גורם להן "לשבת עקום" או לא להיסגר עד הסוף.
 • ליקויים בממ"דים – חשיבותם של הממ"דים ידועה והיא אפילו גדלה עם השנים. חדרים מיוחדים אלה מספקים הגנה מוגבלת אך בכל זאת משמעותית וחיונית. הדבר תלוי בכך שהם יהיו בנויים באופן תקין ועל פי התקנים המחייבים (למשל מהיבט פתיחת דלת הממ"ד כלפי חוץ).

ליקויי בנייה באלמנטים ספציפיים במבנה

 • מרצפות – מרצפות הן אלמנט בנייה שנמצא בכמויות גדולות בכל מבנה ממוצע. לא נדיר למצוא בהן ליקויים, כגון יישור לקוי או פגמים במרצפות מסוימות.
 • ליקויים בדלתות – דלתות הן דבר שנמצא בשימוש אינטנסיבי ויומי. כאשר מדובר בדלתות כניסה למבנה, יש להן גם חשיבות מבחינת הגנה בפני פריצות. לכן לתקינותן יש השלכות רבות. דלת אמורה להיות ממוקמת היטב, כך שהיא תיסגר כהלכה, לא תשפשף את הרצפה, תאטום את הפתח היטב ותהיה קלה לתפעול.
 • ליקויים בחלונות – חלונות אמורים להיפתח לגמרי ולהיסגר, באופן חלק ותקין. ליקוי עשוי לפגום בכך או להפריע להשגת מטרה אחרת של החלון, כגון איטום מחדירת נוזלים.
 • ליקויים במדרגות – כגון אי עמידה בתקנים לגבי ממדי המדרגות ולגבי המעקים.
 • ליקויים במרפסות – מרפסות הן חלק חיצוני ופתוח במבנים, שצריך להיות עמיד לאורך זמן בפגעי מזג האוויר. זה אומר בין השאר, מערכת תקינה לניקוז מי גשמים.
 • ליקויים ברכיבי אינסטלציה ספציפיים – מערכות האינסטלציה כוללות לא מעט צנרת שעוברת בתוך הקירות, מתחת לכיורים ועוד. הצנרת עצמה על החיבורים השונים שלה עשויה להיות לא תקנית, לא בהתאם למה שהוזמן או לא מותקנת כהלכה. מעבר לכך, יש רכיבי אינסטלציה נוספים כגון ברזים וראשי מקלחת. מאחר שהם יותר מורכבים מהצנרת הבסיסית, ברכיבים אלה עשויות להיות אפילו יותר תקלות.
 • ליקויים ברכיבי מערכת החשמל – למשל ארון חשמל שלא סגור היטב ולכן מאפשר חדירת מכרסמים (סכנת קצר ושרפה).
 • ליקויי בנייה באלמנטים מיוחדים – מעבר לדוגמאות שהבאנו עד כאן, בבתים מודרניים רואים לא פעם אלמנטים מיוחדים נוספים, כגון בריכות, פרגולות או מכפילי חנייה. לכל אחד מהם, ליקויי בנייה נפוצים משלו.

לא כדאי לוותר ויש פתרון יסודי וזמין!

ליקויי בנייה הם בסופו של דבר אתגר מיוחד, שאין סיבה שלא תקפידו לטפל בו עד הסוף. זכותכם לקבל מבנה תקין באופן מלא. זו חובתכם לעצמכם מבחינת בטיחות, כמו גם מבחינה כספית, מהיבט נוחות השימוש בדירה ועוד. מה גם שהצגת העובדות באופן מסודר וברור, היא דבר שלא ניתן כמעט להתווכח איתו. בתי המשפט לוקחים זאת בחשבון. כך גם קבלנים, אשר רואים שעומד מולם לקוח רציני, שיודע מה הוא רוצה. אך כאמור, הכל מתחיל מסיוע מקצועי, של מי שמתמחים בבדיקת מבנים לליקויים ובתיאור המצב בדעה יסודית ומסודרת, אשר גם קבילה בבית המשפט.

שנות ותק

מעל ל-40 שנות ניסיון במציאת ותיקון ליקויי בנייה

פירמת "בילדמאסטר יסודות הנדסת בניין" מעמידה לרשותכם שורה של מהנדסי בניין פרקטי. תוכלו למצוא אצלנו גם יועצים בנושאי אדריכלות, הנדסת בניין, קונסטרוקציה, מציאת ליקויי בנייה, ביצוע תכנונים ועוד. החברה מעניקה מגוון שירותים, והודות לניסיונם הרב של בעלי המקצוע העומדים לרשותה, מספקת לכם את השירות הטוב והמקצועי ביותר. 

אנו בעלי ניסיון מעשי של מעל ל-40 שנה בתחום הנדסת הבניין. במהלך שנים אלו צברנו ידע רב, המהווה גורם בעל חשיבות רבה בתכנון מבנים בטיחותיים, אסתטיים וראויים למגורים או עבודה. הניסיון הרב מאפשר לנו לעשות זאת תוך התחשבות בכל הגורמים הנחוצים. 

תעשיית הבנייה הולכת וגדלה מדי שנה, ואנו ממליצים שלא להתפשר על פחות מהמומחים והמנוסים ביותר.

בניית ממ"ד

תהליך עבודה ב-3 שלבים

פונים אלינו

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם לקיום שיחת ייעוץ שבה תקבלו את כל הפרטים הנחוצים אודות התהליך

הגעה לשטח לבדיקה

נגיע אליכם לשטח במטרה לבדוק הלכה למעשה לגבש חוות דעת מקצועית, לעיתים יתאפשר לנו לספק לכם חוות דעת במקום

הפקת דוח מפורט

נספק לכם הצהרת מומחה ממהנדס בניין מוסמך. הפירוט יכלול התייחסות לתווי התקן המעוגנים בחוק הישראלי

צריכים לבדוק ליקויי בנייה?
צרו עמנו קשר בטלפון 052-3679937 או באמצעות שליחת הטופס והצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם
בין לקוחותינו

שאלות ותשובות בנושא ליקוי בנייה

ייתכן עקרונית, שבעקבות הבדיקה יסתבר שאין אף ליקוי בנייה במבנה. אז האם לא חבל על הכסף? האם עדיף לוותר על בדיקה מסוג זה, במיוחד אם המבנה נראה לכם תקין לגמרי? ראשית, אם לא תזמינו מומחה שיבדוק, לא תדעו מה היקף הפגמים בפועל והם עשויים להיות רבים ויקרים לתיקון. במקרים כאלה במיוחד, מוטב לדעת עליהם מראש. למעשה, בכל מקרה כדאי לדעת מראש, בכדי להימנע מעסקה גרועה או מנזקים גדולים יותר שהפגמים יגרמו בעתיד. אם זה הוצאות כספיות או חמור מכך – נזקים בטיחותיים. מול הקבלן, חוות הדעת המקצועית של הבודק עשויה להוביל לקבלת הנחה עבורכם. גם אם תזמינו בדיקה מקצועית ויסתבר שהכל תקין, כבר הרווחתם שקט נפשי וגם לזה יש ערך.

אם אתם מגיעים לבדוק דירה שאתם שוקלים לרכוש, פשוט למדי לבצע בדיקה בסיסית שלה. הרי בכל מקרה תעברו בחדרים השונים, תסתכלו היטב בכל מה שיש שם. אם זה מסתובב (ברז) תסובבו את זה בכדי לבדוק שהכל תקין. אם זה נפתח (ארון) תפתחו ותסגרו. לא מסובך, נכון? נכון, אבל זה רק חלק קטן מהתמונה. הארון אולי מותקן באופן גרוע ואתם לא מנוסים בזיהוי פגמים מסוג זה. כמו כן, ליקוי בנייה עשוי להיות נסתר. והאם עולה בדעתכם בכלל, שקיר עשוי להיות לא בדיוק במקום המתוכנן?! כך שאלה מבנים פשוטים לכאורה אך מורכבים הרבה יותר, גם מהיבט הבדיקות.

כן. ליקוי בנייה עשוי להיות משמעותי למשכירים ולשוכרים, בהקשר פרטי או עסקי. אם אתם מתכוונים לרכוש נכס למטרות השכרה, בדיקה מקצועית שלו היא בין ההוצאות שיהיה חכם ואפילו חיוני לעשות. גם בכדי להבין במדויק את מצב הנכס וגם בכדי שתוכלו להשכיר אותו כשהוא במצב תקין. תקלות כרוניות במבנים מושכרים, בגלל פגמים כאלה ואחרים, עלולות להיות מקור קבוע להפסדים. משמע – לצמצום רווחים מהשקעה זו. כך שהוצאה חד פעמית על בדיקה, בהחלט רצויה וחשובה. הזמנת בדיקת ליקויים על ידי שוכרי מבנה, זהו מצב פחות נפוץ. אך אם מדובר למשל בנכס גדול, שרוצים לשכור לאורך זמן לשימוש עסקי, הבדיקה עשויה להיות משמעותית מאוד.

אם יש חשד של ליקוי בנייה בתוך קיר, רצפה או תקרה, האם זה יסבך את הבדיקה? אולי יאריך אותה? שאלה כזו עשויה לעלות, לצד המחשבה על שבירת קירות לשם חקירת רטיבות וכדומה. הכל תלוי בנסיבות. אך חשוב להבין, שיש כיום שיטות איבחון יעילות למדי, בגישת "אל הרס". שיטות אלה מאפשרות להתעמק במצבו של מבנה, גם מבלי להרוס חלקים ממנו. מה גם, שבעלי המבנה לא יאפשרו לכל מי שמתעניין ברכישתו, לפרק חלקים או לשבור קירות. הציוד שבו משתמשים לבדיקה, כגון מד לחות בקירות, יכול לעשות הרבה מאוד מבחוץ ואף מרחוק. כמו כן, הוא מספק תוצאות בפורמט דיגיטלי. כך שגם הדיוק חוסך בזמן על הערכות וניחושים.

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם