צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

תוספות בניה לבית פרטי ובניין משותף – כל המידע הדרוש

בין אם זו תוספת בניה קלה לבית פרטי, תוספת בניה מאתגרת יותר לבניין משותף או כל דבר אחר, תוספות בניה מספקות לבעלי נכסים מבחר אפשרויות מעניינות ושימושיות. באמצעות תכנון והקמת תוספת בנייה לבית קיים, ניתן להרחיב את תנאי המגורים ואף לשפר אותם, ללא צורך ברכישת נכס אחר ובמעבר אליו. כל זאת, תוך בחירה מבין חלופות טכניות רבות, אשר מאפשרות לקבל תוצאה עם תכונות ועלויות, בשילוב המתאים לכם ביותר. בדרך כלל הבעלות על נכס מתחילה מרכישת נכס קיים שמישהו אחר תכנן, כגון דירה בבניין חדש מקבלן. במקרים אחרים, אנשים רוכשים קרקע ומתכננים ויוזמים הקמת בית פרטי משלהם. תוספות הבניה מציגות מעין מצב ביניים, שבו מוסיפים למבנה קיים תוספת לפי בחירתכם ועל פי שיקולי תכנון משלכם.

תוספות בניה

הרשות לשנות ולהוסיף – תוספת בניה עד 25 מטר

בסוף תהליך של תוספת בנייה ניתן לבצע בדק בית וגם לפקח במהלך העבודה, אך לפני הכל, צריכה להיות רשות חוקית לבצע את השינויים. הדבר מתבטא בזכויות בנייה קיימות שמתאימות לתוספת המבוקשת ובקבלת היתרי בניה. אך לכל כלל (כמעט) יש יוצא מהכלל. ואכן, תוספת בניה עד 25 מטר כגון פרגולה, עשויה להיות פטורה מצורך בהיתר בנייה. ברור שפרטים קטנים כאלה עושים לעתים הבדל גדול בהחלטה על תוספות בניה ולגבי ההשלכות של מימושן. לכן חשוב להיערך היטב לנושאים אלה מראש ובעיקר להתעמק בכל הפרטים. סביר שלא תוכלו לעשות את כל זאת לבד, אך בהיבטים רבים תזדקקו במילא לסיוע מקצועי וכך גם תחשפו לתמונה רחבה של יותר של ידע. אגב, מבנה אמור להיות תואם לא רק להיתרי הבנייה הרלבנטיים עבורו אלא ישנו גם היבט של רישום תוספת בניה בטאבו (לשכת רישום המקרקעין).

זקוקים לבדיקה הנדסית?

תוספות בניה על גג

תוספת בניה על הגג מציגה נושא מיוחד בפני עצמו. אם זו לא תוספת בניה על גג פרטי, אז השאלה היא קודם כל של מי זכויות הבנייה עליו? בבית משותף, ייתכן שתהיה אפשרות לרכוש מהדיירים האחרים את חלקם בכך.

הגגות הם בגדול משני סוגים אשר משפיעים על אפשרויות הבנייה בהם – גגות שטוחים או גגות רעפים. גגות שטוחים משמשים פעמים רבות להצבת דודי שמש, אך כוללים גם לא מעט מקום פנוי עבור תוספות בניה. גגות רעפים כוללים חלל פנימי שניתן לנצל בסגנון "עליית גג" ואם מאוד רוצים, ניתן אפילו להסיר גג רעפים ולבנות כמו בגג שטוח. כמו כן, יש השלכות שונות להחלטה, האם מקימים חלל חדש למטרת אחסון או כאזור מגורים נוסף.

גגות הם גם בין המקורות הבולטים של נזקי רטיבות למבנים ולכן, בפיקוח על ביצוע תוספות בניה בגגות, חשוב לשים לב לכך במיוחד ובמידת הצורך לבצע איתור נזילות.

תוספות בניה

תכנון חיזוק גג

בדק בית שגרירות דרום אפריקה רמת גן

 

"בנייה קלה" כאפשרות פשוטה יותר

אם רוכשים נכס כדאי לבדוק אותו היטב, בוודאי לאחר תוספות בניה. עושים זאת באמצעות מקצוענים, אשר יכולים לספק למשל חוות דעת הנדסית. גם בביצוע שינויים בנכס שבבעלותכם, חיוני לעבוד עם מקצוענים ככל הנדרש ולא לעגל פינות. בין השאר בגלל היבטי הבטיחות, אך לא רק. יש למשל מקרים שבהם מבוצעים שינויים, אשר מאתגרים את המבנה מבחינת השלד ויכולתו לעמוד בעומס. במקרים כאלה עשוי להידרש סיוע של איש מקצוע. בכל מקרה, מה שמכונה "בנייה קלה", מתייחס לבנייה פשוטה יחסית כגון בנייה בקירות גבס. לכן, תוספת בניה קלה עשויה להיות מסלול פעולה זול, מהיר וקל מהרגיל.

עבור תוספת חדר בניה קלה היא לעתים דרך מתבקשת מאליה, כאשר מחלקים חלל קיים גדול לשני חדרים. אפשרות נוספת, היא כמובן ממש להוסיף חדר חדש למבנה הקיים. גם אם מדובר על תוספת קומה בניה קלה היא אפשרות מעשית בהחלט. למעשה, קלות המשקל תפשט את הדברים, בין השאר, בכך שהיא תעמיס פחות על המבנה הקיים שמתחתיה. ישנו כיום מבחר חומרים ושיטות לבנייה מסוג זה, כולל עבור קירות חיצוניים ובחומרים חזקים אך קלים כגון פלדה דקה.

תוספת בניה בבתים משותפים

כמובן, תוספת בניה לבית פרטי תהיה פשוטה יותר מבחינות מסוימות, ביחס להרחבות בנייה בבתים משותפים. אם חושבים על תוספת בניה בבית משותף, השאלה הבסיסית היא מה ולאן ניתן להרחיב מבחינה הנדסית? יש למעשה לא מעט אפשרויות, אם כי הן עשויות להיות מורכבות מבחינות רבות ולכן לחייב זהירות מיוחדת בהקשרים כגון ליקויי בנייה. תוספות בניה בבית משותף עשויות להיות למשל בנייה על גג שטוח, הרחבה לקומת הקרקע, מרפסות עצמאיות או טור של חדרים נוספים לכל הדירות. אתגר מיוחד, הוא בכל הנוגע לצורך לקבל את הסכמת כל הדיירים. מה גם, שההסכמה מתייחסת בעצם לשני דברים – הסכמה לעצם השינוי והסכמה להשתתף במימון השינוי. שני אלה, לא בהכרח ולא תמיד הולכים ביחד.

בשורה התחתונה, תוספת חדר בניה קלה מחיר והיבטים רבים נוספים כמו בניית ממד, הופכים נושא זה למורכב למדי. כך שבכל הנוגע לביצוע תוספת בניה, חשוב וכדאי לעבוד עם מומחים, ככל שנדרש.

תוספות בניה

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם