צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

מבנה מסוכן – מי מחליט? מתי? ומה עושים?

מבנה עם סדקים, מבנה ישן מאוד, מבנה שעבר רעידת אדמה חזקה – האם הוא מבנה מסוכן? ייתכן שכן וייתכן שלא וניתן לראות את המונח "מסוכן" כמונח סובייקטיבי. אלא שעם הגדרות סובייקטיביות, לא ניתן להבטיח את שלומם של דיירי מבנים באופן שיטתי ואמין. לכן, ישנן תקנות ברורות לגבי הגדרת מבנה באופן רשמי כמבנה מסוכן. מתי הוא יוגדר כך? מי מבצע בדיקת מבנה מסוכן? ומי יוזמים ומנהלים את הבדיקה ואת התיקונים?  

מתי מבנה מסוכן ולמה?

ככל שמבנה ישן, כך גדל הסיכוי שמצבו גרוע במיוחד ושהוא בפועל מבנה מסוכן. לא רק בגלל התיישנות טבעית, אלא גם מאחר שהסטנדרטים לחוזק ובטיחות מבנים השתפרו עם השנים. ואכן, יש בארץ לא מעט מודעות למצבם של מבנים ולמידת מסוכנותם, כאשר תורם לכך בין השאר תחום ההתחדשות העירונית. זאת, עם תכניות פינוי בינוי ובמיוחד עם תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38). כמובן, לא רק מבנה ישן עשוי להיות מסוכן. הסימנים האופייניים למבנה מסוכן רבים והם עשויים להיות למשל סדקים בקורות ועמודים, התפוררות בטון ואף שקיעת רצפה. הסיבות לכך יכולות להיות גם נזקים חד פעמיים או פתאומיים כגון נזקי רטיבות. למשל מתקלות באיטום או דליפות מצנרת מים וביוב. 

קובעים באופן מוסמך 

בכל הנוגע לאישור תקינות וחוזק מבנים, דרוש אישור קונסטרוקטור. באופן דומה, לשם הגדרת מבנה מסוכן, המבנה צריך להיבדק על ידי איש מקצוע. אם הוא מעריך שזהו מבנה מסוכן, הוא מעביר המלצה לעירייה לבצע הכרזה על מבנה מסוכן. לעתים העירייה מבצעת ביוזמתה בדיקת מבנה מסוכן ומוציאה צו מבנה מסוכן, בעקבות קבלת תלונה. במקרים קיצוניים, היא אף תוציא צו הריסה למבנה. אגב, איש המקצוע עשוי להמליץ גם על ביצוע בדיקת אל הרס, שהיא בדיקת עומק מיוחדת לשלד המבנה. 

זקוקים לבדיקה הנדסית?

כיצד זה משתלב עם התחדשות עירונית? 

במקרים רבים, מבנה מוגדר בתור מבנה מסוכן כאשר הוא מבנה ישן יחסית. סביב מבנים אלה נפוץ גם העיסוק בפרויקטים של פינוי בינוי או תמ"א 38. כיצד הדברים משתלבים? פרויקטי התחדשות עירונית יכולים לקחת ואכן לוקחים בדרך כלל, כמה וכמה שנים. בשונה מכך, הגדרת מבנה כמסוכן היא מעצם הגדרתה מצב דחוף, בו אמורים לבצע את התיקונים בהקדם. אגב, במצב של תמ"א 38 במבנה מסוכן כדאי להתעמק גם בהשלכות הכספיות, שהן מיוחדות ומשמעותיות. 

מה זו הסרת צו מבנה מסוכן? 

מה קורה אם מבנה הוגדר כמסוכן? איש המקצוע מגדיר מה צריך לעשות בכדי לתקן את המצב, על פי חוות דעת הנדסית. קבלן ששוכרים מבצע את העבודות בהתאם לכך, כאשר איש המקצוע מפקח על העבודות. לבסוף מקבלים מהקבלן "אישור מבנה מסוכן" שמעבירים לעירייה, אשר תוודא בעצמה שהכל תקין ותבטל את הגדרת המבנה כמסוכן. 

תהליך זה של ביטול מצב בו מבנה הוגדר כמסוכן, מכונה בשם הסרת צו מבנה מסוכן.

מבנה מסוכן – עוד השלכות מעשיות

  • מוטב לבדוק מראש אם זהו מבנה מסוכן – בגישה של אם יש ספק אין ספק. העלות של שרות בדיקה לנושא כזה זניחה לגמרי, ביחס לסיכונים האפשריים.  
  • לא הכל גלוי – חיוני לזכור, שפגמים במבנים עשויים להיות ברובם או במלואם נסתרים מהעין. זו היא עוד סיבה טובה להסתייע במומחים ולא לקחת סיכונים. 
  • ניתן לצמצם נזקים – רבים לא רגילים לחשוב על תחזוקה בהקשר של בניינים ובמיוחד אנשים פרטיים. מודעים לצורך בניקוי, אך לא לצורך בבדיקות ותחזוקה. חשוב להבין שניתן לתקן ליקויים שונים במבנה, במיוחד אם מזהים אותם בשלב מוקדם. כך עשויים לדחות הגעה למצב שבו המבנה מוגדר כמסוכן. כמובן, תיקונים בשלב מוקדם הם גם  משתלמים יותר, ביחס לתיקוני מצב חמור בהרבה בהמשך. 
  • לא לשנות את המבנה לבד – לא עושים שינויים משמעותיים למבנה לפני שמתייעצים עם איש מקצוע. לשם ההמחשה: הסרת קיר בדירה שברשותכם עלולה להפוך את המבנה למבנה מסוכן. זאת, ללא מודעות שלכם ושל השכנים לכך. כלומר, היא עלולה ליצור מצב מסוכן במיוחד. 
  • חייבים לתקן, היטב ובזמן – תיקונים שמוגדרים לביצוע במבנה מסוכן מקבלים עדיפות גבוהה והעירייה מפקחת ומוודאת שהם מבוצעים במהירות סבירה. במידה ובעלי הדירות מתעכבים בתיקונים באופן לא סביר, הם מסתכנים באישום פלילי!
אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם