צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

עמוד תומך במרכז הבית – מה עושים כשהוא מפריע?

עמוד תומך במרכז הבית הוא כמובן אלמנט בנייה חיוני ומיוחד. לכן, כל פעולה שעושים לגביו, עשויה להיות משמעותית. מה זה אומר מבחינה מעשית? לפניכם סקירה קצרה, שתציג כמה השלכות שיש לכך:

תמיכה מינימליסטית אך חזקה

עם השנים, טכנולוגיות הבנייה הלכו והשתכללו בהדרגה. בין השאר, הגענו כיום למצב שבו עומדים לרשותנו חומרי בנייה חזקים מתמיד. תודות לכך, ניתן להחזיק משקל מבוקש בבניין, כולל טווחי בטחון, בעזרת קירות ועמודים דקים במיוחד. בהנחה שלא היו ליקויי בנייה במקור בתהליך יצירת העמודים, גישה מודרנית זו עובדת היטב. מצב זה גם מקל על ביצוע שינויים באלמנטים כאלה, כגון פתיחת פתחים בקירות. אך לגבי עמוד תומך במרכז הבית, התמונה יותר מורכבת.

כפי ששמם מרמז, עמוד תומך במרכז הבית הוא עמוד שתומך במשקל שמעליו ומעביר אותו לאלמנטים שמתחתיו ולבסוף לקרקע. עמוד תומך מהווה חלק חיוני משלד הבניין, אשר דרוש לשם החזקת משקלו ועמידתו בלחצים מסוגים שונים. לכן פעולה כגון הורדת עמוד תומך איננה שינוי של מה בכך. במיוחד אם מדובר במקרה עמוד תומך מרכזי במבנה.

זקוקים לבדיקה הנדסית?

עמוד תומך במרכז הבית – הצורך במהנדס

מסיבות מובנות, תכנון  שינויים במבנים נעשים על ידי מהנדסים מוסמכים ובוודאי כאשר מדובר בעמודים מסוג כזה. יש מקרים של ביצוע שינויים במבנה קיים, בהם נשקלת הורדת עמוד תומך במבנה. ההורדה תחליש את המבנה, אך ניתן לאזן זאת באמצעות תכנון וביצוע שינויים נוספים.

לעתים מעוניינים להסיר עמוד תומך בכדי להשיג חלל פתוח גדול יותר. אך הסרה היא לא בהכרח האפשרות היחידה. המצב עשוי להיפתר, גם על ידי יצירתיות לגבי התכנון החדש, מבחינת שינויים הנדסיים (מסוג שינויים בקירות ועמודים) ושינויי עיצוב פנים. זאת, בכך שהעמוד הקיים ישתלב בתכנון החדש.

כסיכום ביניים – עבור התייעצות, תכנון ופיקוח על ביצוע דברים קריטיים במבנים, יש לפנות למהנדסים מומחים. בין אם זה התמודדות עם עמוד תומך במרכז הבית או צורך בקבלת חוות דעת הנדסית.

כמה טיפים שימושיים

כאשר חושבים על שינויים כאלה, כדאי לקחת בחשבון גם ש

  • לא חייבים עמוד – השינוי לא ידרוש בהכרח פתרון מבני מסוג עמוד חדש במקום אחר. יש למשל את האפשרות הנפוצה והמעניינת של שימוש ביריעות העשויות סיבי פחמן. יריעות אלה מאפשרות לספק חיזוק מיוחד, גם עבור פיצוי על ביטול עמוד קיים.
  • העמוד לא תמיד גלוי – עמודים תומכים נמצאים לרוב בתוך הקירות הקיימים. הם לא בהכרח עומדים בפני עצמם וגלויים לעין. כך שגם בשבירת קירות, הם בהחלט עשויים לסבך את הדברים. לכן, במקום לנחש ולהעריך באופן לא מדויק, מוטב להתייעץ עם מקצוען, שיספק לכם תמונת מצב ברורה על המצב הנוכחי ועל האפשרויות לשינוי.
  • שינויים עיצוביים לעמוד עצמו – ניתן לשנות את המראה של עמוד תומך במרכז הבית, בכך שמוסיפים לו חיפויים שונים. ניתן אפילו להוסיף לו ציפוי שישנה את צורתו לצורת גליל.
  • חלק מסיוע כולל – אם אתם עומדים בפני רכישת מבנה חדש, ניתן לבקש במסגרת בדק בית גם ייעוץ וסיוע בנושא העמודים התומכים.

עמוד תומך במרכז הבית – לא תמיד מושלם

למרות היותו אלמנט חזק במיוחד, גם עמוד תומך עשוי להיפגם עם הזמן. למשל בעקבות חשיפה מתמשכת לרטיבות. אם זה עמוד תומך במרכז הבית ובכלל, יש בכך סכנה לא מעטה. מה גם, שפגמים כאלה ונזילות באופן ספציפי, עשויים להתרחש ולהחמיר לאורך זמן, בהדרגה, מבלי להתגלות. במצב כזה, מהנדס מבנים יוכל לסייע גם לגבי העמוד וגם כללית בנושא של איתור נזילות.

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם