צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

אישור קונסטרוקטור – מתי זה הכרחי?

תהליך בניה ושיפוץ בית הוא תהליך ארוך ומורכב, כאשר מה שכולנו רוצים בסוף זה שהנכס שלנו יהיה פונקציונלי, אסתטי והכי חשוב – בטיחותי. בתחום הבניין בכלל, ובתחום השיפוצים ותוספות הבנייה בפרט, חשוב להיעזר במהנדס, לפני תחילת תהליך הבנייה. הסיבה לכך היא בשביל שהוא יוודא ויעניק אישור קונסטרוקטור רשמי שאכן מדובר במבנה בטיחותי, אשר לא מסכן את השוהים בו. אז מהו אותו היתר? ואיך תדעו אם אתם זקוקים לו בתהליך הבנייה שלכם? הפרטים בשורות הבאות – המשיכו לקרוא!

מהם התחומים שבהם תצטרכו אישור קונסטרוקטור?

בעל המקצוע אשר נותן את האישור הוא למעשה מהנדס מבנים, המתמחה ביציבות מבנים. הכשרתו העניקה לו את הידע והכלים לחקור באופן מעמיק יציבות מבנים ועל בסיס כך להעניק ללקוחותיו חוות דעת הנדסית. והוא למעשה מוביל תהליכי בנייה, לרבות במקרי שיפוצים ותוספות בנייה. תפקידו המרכזי הוא לוודא כי כל חלקי המבנה, ביניהם קירות, עמודים תומכים, תקרות וכו' משתלבים יחד בהרמוניה מדויקת, המאפשרת לשהות במבנה בבטיחות מרבית. איש המקצוע עובד בצמוד לאדריכל, ולחילופין מתכנן ערים ואזורים ויחד הם יוצרים מבנה מדויק מבחינה תכנונית ואדריכלית כאחד. טופס אישור קונסטרוקטור נדרש בסוגים מבנים רבים ביניהם בתי מגורים, מבנים ציבוריים, מבנים מסחריים, גשרים, אולמות ועוד, וניתן לאחר שאיש המקצוע קבע שהמבנה עומד בכל הסטנדרטים הבטיחותיים הנדרשים. להלן רשימת התפקידים המפורטת:

  •   הפקת אישור קונסטרוקטור לתוספת בניה עבור מבנה קיים
  •   בדיקת ביצוע עבודת קבלן בסיום הבנייה
  •   בדיקת גגות
  •   פיקוח בעת הקמת מבנה
  •   בדיקת ותכנו קונסטרוקציות פלדה
  •   היתר בשביל תכנון פרגולה

מתי תזדקקו לקבלת האישור?

איש המקצוע מלווה סוגים רבים של פרויקטי בניה מתחילתם ועד סופם – בתחילת תכנון מבנה חדש המהנדס חובר לאדריכל, ויחד שניהם מתכננים את הפרויקט מאפס. באשר למבנים קיימים, תצטרכו אישור בשני מקרים:

זקוקים לבדיקה הנדסית?
  • שיפוצים – לפני שאתם מתחילים לשבור קירות או עמודים בבית, או שאתם רוצים להתחיל שיפוץ בעקבות איתור נזילות בבית, כדאי לקבל את אישורו של מהנדס. זאת למרות שרבים טועים לחשוב כי הסתכלות שטחית של נציג חברת השיפוצים איתה סגרתם שיפוץ מספיקה – אז ממש לא. בשביל שתוכלו לישון בשקט, אישור קונסטרוקטור הוא פשוט הכרחי במקרה של שיפוצים כדוגמת הוספת חדר, פרגולה, קירות וכולי –  כי אף אחד מאיתנו לא רוצה להתמודד עם בית מט לנפול שעלול לסכן את חיינו וחיי משפחתנו.
  • הוספת עומס על מבנה – כאשר אנו רוצים להוסיף עומס על הבית שלנו או על מבנה אחר בבעלותנו על גג או במרפסת לדוגמא – כדי לוודא שהם לא יקרסו כאשר נרצה להוסיף אלמנט כבד כמו למשל ג'קוזי, מחסן כבד וכו', תצטרכו לקבל אישור.

 

איך מוציאים את האישור?

ראשית, יש ליצור קשר עם איש מקצוע בעל ידע וניסיון בתחום. כמו כן, תמיד כדאי לקחת את שירותי איש מקצוע שקיבלתם עליו המלצה, בין אם זה ממכרים או ברשתות החברתיות. אז לאחר שבחרתם את איש המקצוע וקבעתם איתו טלפונית, הוא יגיע לביתכם או למבנה אחר בבעלותכם ויבצע סקירה הנדסית מקיפה למבנה – כולל בדיקת הקירות, העמודים, הקורות ועוד. בנוסף, הוא יבקש מכם להציג לו את התוכנית הקונסטרוקטיבית של המבנה, מסמכים המעידים על היסטוריות המבנה ועוד.  לאחר הבדיקה, הוא יקבע האם תוכלו לבצע בבית את השיפוץ או תהליך הוספת הבנייה, ובנוסף תקבלו במסגרת אישור קונסטרוקטור (במידה ותקבלו) תוכנית מפורטת בה יהיה כתוב בדיוק מהו האופן שבו יש לשפץ – והאם יש הגבלות מסוימות.

אישור קונסטרוקטור מחיר

מחירי אישור קונסטרוקטור משתנים ממהנדס למהנדס, בהתאם לניסיון ולוותק שלו. כמו כן, המחיר יקבע בהתאם למורכבות הבנייה או השיפוץ אותו אתם מתכננים… למשל, אם מדובר באישור לשבירת קיר המחיר יהיה נמוך יותר בהשוואה להיתר על שיפוץ כללי בבית.

אישור קונסטרוקטור לבריכה

ישראל היא מדינה חמה רוב ימות השנה, לכן בניית בריכת שחייה בבתים פרטיים בישראל היא לא דבר נדיר. יחד עם זאת, לפני שאתם מחליטים לבנות בריכה, צריך לבדוק שהיא עומדת בתנאי הבטיחות המקובלים, אז אם אתם שוקלים לבנות בריכה בביתכם, כדאי שתתייעצו עם בעל מקצוע. בעזרת האישור הוא יוודא כי בניית הבריכה לא תזיק ליסודות הבית, וכי היא בטוחה לבני הבית. בנוסף, המהנדס יקבע כמה אנשים יכולים לשהות בבריכה באופן בטיחותי תוך בדיקה שלא קיימים ליקויי בנייה. תפקידו הנוסף בהקשר הזה הוא לוודא כי הבריכה יציבה מספיק ובנויה באופן בטיחותי, שימנע נסיגה או התמוטטות. כמו כן, חשוב לציין כי היתר קונסטרוקטיבי דרוש לא רק עבור בריכות פרטיות, אלא גם עבור בריכות ציבוריות.

בשורה התחתונה, אישור קונסטרוקטור הוא מסמך הכרחי לפני שאתם מתחילים תהליך בנייה – בין אם זה בבית הפרטי שלכם, בעסק או בכל מקרקעין אחר שבבעלותכם, הוא יסייע לכם לעשות בדק בית בנכס שלכם, ולוודא שהכל תקין. אישורו של מהנדס יגרום לכם לישון בשקט לגבי בטיחות הנכס שלכם. אז אם אתם מחפשים מהנדס בעל ניסיון עשיר – דברו איתנו! אנו בקבוצת בילדמאסטר כאן לתת לכם מענה ושירות מקצועי.

אישור קונסטרוקטור – גג רעפים כדוגמה ממחישה

דוגמה נוספת לאלמנט בנייה מיוחד מספקים גגות רעפים. בשונה מהתקנת בריכה במבנה קיים, כאן מדובר על הוספת חלל חדש ומרחיב למבנה עצמו. מבחוץ, נראה שהמבנה הוא בעיקרו רעפים ואולי גם "ארגז רוח" מסביב (בחלקו התחתון של הגג). אך בפועל, הרעפים נתמכים על ידי שלד עץ מורכב. נהוג לכנות שלד זה בשם "קונסטרוקציה". מכאן גם מובן היחס למקצוע הקונסטרוקטור, אשר מעורב בתכנון שלדי גגות מסוג זה, בדיקתם ומתן אישור מהנדס קונסטרוקציה עבורם. שלד גג רעפים איננו מבנה פשוט כפי שזה עשוי להראות וגם הדרישות ממנו לאורך חייו תובעניות יותר משנראה במחשבה ראשונה. זאת, מאחר שהוא חייב לעמוד בתנאים משתנים וזה המצב בכלל לגבי מבנים ושלדי מבנים. לכאורה הכל נראה מקובע לחלוטין. בפועל, יש תזוזות קטנות כל הזמן, הן של המבנה עצמו והן כשינויים פנימיים בתוך החומרים. זאת, בהשפעת שינויי הטמפרטורה, הלחות, רטיבות מגשמים, לחץ רוחות ועוד. 

אין אישור? יש המלצות

גם במצב שבו לא מקבלים אישור קונסטרוקטור מיוחל כזה או אחר, הקונסטרוקטור עדיין יוכל לסייע לכם מאוד. זאת, באמצעות התובנות וההמלצות המעשיות שהוא יכול לספק לגבי תיקון המצב. דוגמה דרמטית למדי בהקשר אישור קונסטרוקטור, היא בכל הנוגע לבדיקת והגדרת מבנים כמסוכנים. לעתים המצב מוביל לפינוי דיירים, אך במקרים רבים ניתן לתקן אותו. הקונסטרוקטור מספק חוות דעת הנדסית עם תיאור ברור של הליקויים שניתן לתקן, במידה וניתן. אם המבנה אכן מוגדר רשמית על ידי העירייה כמבנה מסוכן, ניתן לבצע בו תיקונים כנדרש, על ידי קבלן מתאים (בפיקוח הקונסטרוקטור). לבסוף הקבלן יוציא "אישור מבנה מסוכן" אשר יועבר לעירייה, שתבדוק את המצב העדכני ותבטל את הגדרת המבנה כמסוכן. כפי שהבנתם, זה לא עניין פשוט של מילוי מהיר של טופס אישור קונסטרוקטור. כמו כן, יש לקבלת אישור קונסטרוקטור מחיר כזה או אחר, אך מנושא המבנים המסוכנים ניתן להבין עד כמה עבודתו חשובה ושווה את ההשקעה.

אישור קונסטרוקטור

אישור קונסטרוקטור לבריכה

אישור קונסטרוקטור מחיר

אישור קונסטרוקטור

אישור קונסטרוקטור לחיזוק מבנה בית צמוד קרקע

זקוקים לבדיקה הנדסית?

אישור קונסטרוקטור לחיזוק מבנה בית צמוד קרקע ארז עפולה

אישור קונסטרוקטור- שגרירות דרום אפריקה רמת גן

אישור קונסטרוקטור- שגרירות דרום אפריקה רמת גן

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם