צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

איתור נזילות

ניסיון של מעל ל-40 שנים בתחום הנדסת בניין, קונסטרוקציה, בדק בית ואדריכלות

חשיבות הגילוי המוקדם

ככל שהגילוי יתעכב, הנזק עשוי להיות רחב ועלות התיקון גבוהה בהתאם.

נזילות במבנים לא בהכרח מגיעות לפני השטח הנראים לעין, במהירות ובקרבת מקור הנזילה.

איתור נזילות עשוי לקחת לא מעט זמן, מבלי להתגלות. לכן איתור נזילות מהיר חשוב.

איתור נזילות ללא הרס

איתור והגעה לאיזור הנזילה היא משימה מורכבת, לעיתים קרובות נדרש לשבור קירות ולהרים מרצפות.

אנחנו נעזרים בציוד מתקדם לאיתור הנזילה ובכך מונעים הרס רב שהיה נדרש ללא הציוד. אנחנו משתמשים במצלמה טרמית, מכשיר לחות ועזרים נוספים כדי לקבוע את מקור הנזילה.

בכך נוכל לבצע הרס נקודתי במקום הנזילה.

עבודה עם מומחים

שיטות כאלה של איתור נזילת מים, אינן מייתרות את הצורך במומחים וגם במצלמה טרמית צריך לדעת כיצד להשתמש ביעילות.

על רקע רטיבות מתמשכת ונרחבת, אף עשוי להיות נזק לתשתיות המבנה. במקרה כזה, עשוי להידרש ייעוץ של קונסטרוקטור.

זקוקים לאיתור נזילות?
צרו עמנו קשר בטלפון 052-3679937 או באמצעות שליחת הטופס והצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם

למי שאינו מתמצא בכך, איתור נזילות במבנים עשוי להישמע כמשימה לא מורכבת במיוחד. האמת שונה מעט ולעתים – שונה מאוד! מדוע? ומה ניתן לעשות בנידון?

חשיבות הגילוי המוקדם – תזכורת קצרה

האם יש טעם לבדוק מבנה לנזילות, כאשר לא רואים בכלל סימני רטיבות גלויים? ואם רואים נזילה קלה, עד כמה חמור זה יכול להיות? האם ניתן לבצע איתור נזילות בבית לבד? מי שמתעכבים בהזמנת בעל מקצוע מסיבות כאלה, עושים טעות גדולה. בין אם זה עיכוב בהזמנת בדק בית או בהזמנת איש מקצוע, כאשר יש חשד לרטיבות או נזילה. הנקודות הבאות יבהירו את הסיבות לכך:

 • זה רק מחמיר – כתם עובש קטן בקיר חיצוני לקראת סוף עונת הגשמים, עשוי להיות מטרד זניח מבחינתכם. אך הפגם באיטום שאולי גורם לכך, רק יחמיר עם הזמן. כך הדבר, לגבי רוב המקורות לתקלות רטיבות.
 • יותר רחב מהנראה לעין – נזילות במבנים לא בהכרח מגיעות לפני השטח הנראים לעין, במהירות ובקרבת מקור הנזילה. למעשה, נזילה פנימית עשויה להתפשט במסלולים ארוכים ומפותלים. למשל רטיבות במרפסת, שמתפשטת אופקית לרצפה בסלון שצמוד אליה, שהיא גם התקרה של השכנים בקומה שלמטה. הרטיבות עשויה גם לרדת במורד הקיר של אותם השכנים.
 • מתגלה לאחר זמן רב – תהליך זה גם עשוי לקחת לא מעט זמן, מבלי להתגלות. לכן איתור נזילות מהיר חשוב.
 • עלות גוברת – ככל שהגילוי יתעכב, הנזק עשוי להיות רחב ועלות התיקון גבוהה בהתאם.
 • סיכון בריאותי – העובש שהזכרנו קודם לכן, הוא סיכון בריאותי של ממש. הוא גם עשוי לעבור בתוך המבנה ממקום למקום, באמצעות נבגים שנישאים באוויר.

מתי נרצה להזמין גורם מקצועי לאיתור נזילות מים?

בראש ובראשונה, אם וכאשר אנחנו מגלים סימני רטיבות באזור מסוים בבית. אז נרמה לוודא האם לאשר או להפריך מצב של נזילה מהצנרת. זה יהיה נכון גם בשביל כיצד לטפל בבעיה וכן בשביל לדעת כיצד להתמודד איתה, הן מבחינה טכנית וכן מבחינה בירוקרטית (למשל, אם חברת הביטוח מכסה סוג כזה של טיפול)

שנית, אם אנחנו חווים עלייה לא צפויה בחשבון המים, אחת האופציות האפשרויות היא נזילה סמויה שיש צורך לאתר אותה. במקרה כזה, איתור נזילות מים במכשור מתקדם יכול לעזור לנו.

שלישית, אם יש בעיה מתמשכת שמשפיעה על היבטים שונים במבנה, אחת האופציות שנרצה לבדוק, האם מדובר בנזילה בצנרת.

איתור נזילות – הגישה הקלאסית לאיתור ומגבלותיה

כיום, צנרת מועברת בדרך כלל בתוך מעטפת המבנה (קירות ותקרה / רצפה) ולא באופן גלוי. כמו כן, כאשר מדובר במבנים מודרניים, מעטפת זו עבה ומוצקה יחסית. עבר זמנן של "תקרות רביץ" דקות ושל צריפים ופחונים למיניהם. גם קירות גבס הם רק אלמנט בנייה פנימי משלים. כך שלהגיע אל הצנרת, זו משימה מורכבת יחסית. השיטה הישירה של איתור נזילות, שלא דורשת ציוד או ידע מיוחד, היא לשבור קירות או להרים מרצפות. היכן לשבור? כאשר ידועה רק הנקודה שבה רואים רטיבות, תהליך הפרוק יתחיל ממנה. אבל מאחר שמקור הרטיבות עשוי להיות רחוק, כפי שהזכרנו, הדבר עשוי לחייב המשך עבודת הפרוק. כך שבסך הכל, איתור ותיקון נזילות בגישה זו לוקח לא מעט זמן.

מגבלה נוספת וכללית של איתור נזילות מים בגישה הקלאסית היא, הפגיעה שנחווה בשגרת החיים שלנו במהלך העבודות, פגיעה שעלולה להשבית אותנו למשך זמן מה ולגרום לנו נזק כלכלי. לכך צריך להוסיף את מה שנידרש לבצע לאחר מכן, בשביל לתקן את הנזקים. מבעיה נקודתית, שתהליך הטיפול יכול להיות כירורגי, אנחנו נגיע למצב בו הטיפול הוא מאוד מורכב ומסובך, שיקשה על המבנה ועלינו לתפקד בצורה סדירה למשך זמן מה.

לכן הגישה הקלאסית אינה מתאימה יותר, אלא מוטב להשתמש בגישה חדשנית שיכולה לאתר את הבעיה במהירות ומאפשרת לנו לטפל בה באופן ספציפי, בעזרת מכשיר איתור נזילות מים ואיש מקצוע שיודע כיצד להשתמש בו.

הגישה המודרנית והעדיפה – איתור נזילות ללא הרס

בתהליך איתור נזילות מים מחיר מורכב קודם כל מהביקור במקום ומהעבודה. אם זה תהליך רגיל עם הריסת קירות, בסיומו תידרש כמובן הרכבה מחדש של כל מה שפורק וזהו מקור נוסף לעלויות (החומרים + העבודה להרכבתם מחדש). אך כיום, ניתן לבצע איתור נזילות מים ללא הרס ובמהירות. שני אמצעים בולטים למטרה זו, הם:

 • מצלמה טרמית – איתור נזילות במצלמה טרמית מספק תמונה של אזור מסוים בקיר, רצפה או תקרה, אשר ניתן להסיק ממנה על נוכחות צנרת מים ונזילות. זו היא שיטת איתור נזילות מבוססת אינפרה אדום, אשר עובדת כך: מפעילים חימום מים בדירה ולאחר מכן מזרימים את המים החמים האלה בצנרת. כעת המצלמה תוכל לראות את הצנרת החמה וכל כתם מים שנוזל ממנה ומחמם את סביבתו.
 • מד לחות – זהו סוג פשוט יחסית של מכשיר איתור נזילות מים. המכשיר קומפקטי מאוד והוא מספק קריאות לגבי מצב הלחות, בנקודות ספציפיות בקירות.

שיטות אלה הן הפתרון הטוב ביותר, עבור איתור נזילה סמויה במהירות ובצורה משתלמת.

חשוב להבהיר, ניתן להשתמש בשני מכשירים אלו לצורך איתור נזילות מים הן בקירות והן במרצפות. זה חשוב מאחר והרבה פעמים הצנרת עוברת מתחת למרצפות ועלולה לייצר נזילה באזור זה. בעל מקצוע אשר מחזיק ברשותו מכשיר לאיתור נזילות מים, ישתמש בו בכל נקודה בחלל, בו תיתכן נזילה, על מנת שיהיה ניתן לבחון היכן היא מתבצעת ואז הוא יוכל להחליט כיצד לטפל בה.

יתרונות השיטות המתקדמות

 • חסכון בזמן – היבט משמעותי מאוד של איתור נזילות בשיטות המתקדמות, הוא צמצום זמן העבודה הדרוש.
 • חסכון בטרדה – צמצום ההפרעה לחיי היום יום, עקב הריסת קירות או הרמת מרצפות וסגירת אספקת המים. כמובן, גם צמצום הצורך לנקות ולסדר לאחר מכן.
 • חסכון כספי – איתור נזילות בגישות אלה מביא לחסכון כספי ניכר. מעבר לנקודות שציינו בהקשר זה עד כאן, אלה עוד שתיים שכדאי לקחת בחשבון: לעתים לא רחוקות יש נזילות מתחת למרצפות. במקרים אלה, ככל שהנזק מתרחב כך צריך לפרק יותר מרצפות וייתכן שיידרש ייבוש של החול שמתחתיהן. כמו כן, עשויות להיות תביעות אפשריות משכנים, אם נזילה שמקורה אצלכם מגיעה גם אליהם. איתור זריז עשוי לצמצם נזקים מתרחישים כאלה.
 • תיעוד והוכחה – הפלט של מצלמה טרמית, כאשר היא מתופעלת על ידי מקצוען, קל לתיעוד. הוא יכול להציג את הדברים במסגרת חוות דעת הנדסית אשר תוגש לבית המשפט, במקרים של סכסוך לגבי רטיבות בנכס ונזקיה.
 • פתרון למצבים מורכבים – יש מצבים שבהם איתור נזילות באמצעות פרוק לא מתאים או בלתי אפשרי באופן מיידי. למשל במקרה של קיר משותף לשתי דירות או בבדיקת דירה ששוקלים לרכוש. כך גם לגבי עסקים ומפעלים, בהם יש פעמים רבות מערכות מים מורכבות וגם חיוני לצמצם את משך הפגיעה בפעילות השוטפת.

איתור נזילות מים – איך זה יכול לעזור לנו בהיבט הכלכלי?

איתור נזילות מים בגישה החדשה, בעזרת שימוש במצלמה טרמית, משפרת את הסיכוי לאתר את המקום בצורה הרבה יותר מהירה, נוחה ופשוטה, וכתוצאה מכך היא גם יכולה לחסוך לנו לא מעט הוצאות. התהליך כשלעצמו הוא זול יותר וכן כל מה שמסביבו, הרבה יותר זול ויכול לחסוך לנו הוצאות מיותרות מחד ולשפר את ערך הנכס מאידך.

כשאנחנו בוחנים איתור נזילות מים מחיר בגישה החדשה לעומת הגישה הקלאסית, הישנה, אזי מאחר ומדובר בתהליך עבודה יותר קצר, נוח ומהיר, הוא גם זול יותר. צריך לזכור, הגישה החדשה מתאפיינת בכך שהיא מאפשרת איתור נזילות ללא הרס, ולכן היא חוסכת מאיתנו הוצאות גם בהמשך, בין אם זה על שבירת קירות ושיפוץ כללי. הדברים נעשים באופן נקודתי, בצורה הרבה יותר פשוטה, מהירה וכאמור זולה.

מעבר לכך, בכך שאנחנו בוחרים להשתמש בגישה הזאת, יש לנו אפשרות לשמור על ערך הנכס ואפילו לעלות אותו, אם נדע לשפר את הצנרת בצורה נכונה. עוד נקודה בה איתור נזילות מים יכול לעזור לנו מבחינה כלכלית, היא עצם איתור הבעיה. אם אנחנו מתמודדים עם נזילה, נראה את ההשפעות שלה בחשבון המים. בעזרת איתור נזילה סמויה, נוכל למצוא את מקור הבעיה ולטפל בה. כך נמנע מתשלומי מים גבוהים לחינם.

איתור נזילות – חשיבות העבודה עם מומחים

שיטות כאלה של איתור נזילת מים, אינן מייתרות את הצורך במומחים וגם במצלמה טרמית צריך לדעת כיצד להשתמש ביעילות. על רקע רטיבות מתמשכת ונרחבת, אף עשוי להיות נזק לתשתיות המבנה. במקרה כזה, עשוי להידרש ייעוץ של קונסטרוקטור.

איתור נזילות מים – הקשר לבידוד

איתור נזילות מי גשם שונה מהיבטים טכניים שונים, ביחס לתהליך איתור נזילות בצנרת המים. ישנן שכבות של בידוד, שהוא חלק מהגנת המבנה מרטיבות חיצונית כזו. במקרים מסוימים ישנם ליקויי בנייה בבידוד והוא לא מבצע את תפקידו טוב מספיק. במקרים אחרים הבנייה הייתה טובה, אך בלאי טבעי או נזק מיוחד פגמו בבידוד בהדרגה.

אם דרוש לכם איתור נזילות, מומלץ לעשות זאת בעזרת מומחים מנוסים, אשר מצוידים בכלי העבודה המודרניים שהזכרנו. זהו הפתרון האמין, המהיר והמשתלם ביותר כיום עבור איתור נזילות.

פנו אלינו לקבלת מידע נוסף

אתם מוזמנים לפנות אלינו בכל עת ולקבל מידע על איתור נזילות מים בעזרת הצוות המוביל שלנו. אל תהססו, פנו אלינו עוד היום בטלפון או דרך האתר שלנו ותוכלו לקבל את כל המידע שאתם צריכים בנושא. נגיע אליכם בהקדם עם המכשור המתאים!

שנות ותק

מעל ל-40 שנות ניסיון באיתור נזילות

פירמת "בילדמאסטר יסודות הנדסת בניין" מעמידה לרשותכם שורה של מהנדסי בניין פרקטי. תוכלו למצוא אצלנו גם יועצים בנושאי אדריכלות, הנדסת בניין, קונסטרוקציה, ביצוע תכנונים ועוד. החברה מעניקה מגוון שירותים, והודות לניסיונם הרב של בעלי המקצוע העומדים לרשותה, מספקת לכם את השירות הטוב והמקצועי ביותר. 

אנו בעלי ניסיון מעשי של מעל ל-40 שנה בתחום הנדסת הבניין. במהלך שנים אלו צברנו ידע רב, המהווה גורם בעל חשיבות רבה בתכנון מבנים בטיחותיים, אסתטיים וראויים למגורים או עבודה. הניסיון הרב מאפשר לנו לעשות זאת תוך התחשבות בכל הגורמים הנחוצים. 

תעשיית הבנייה הולכת וגדלה מדי שנה, ואנו ממליצים שלא להתפשר על פחות מהמומחים והמנוסים ביותר.

איתור נזילות

תהליך עבודה ב-3 שלבים

פונים אלינו

מלאו את הפרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם לקיום שיחת ייעוץ שבה תקבלו את כל הפרטים הנחוצים אודות התהליך

הגעה לשטח לבדיקה

נגיע אליכם לשטח במטרה לבדוק הלכה למעשה לגבש חוות דעת מקצועית, לעיתים יתאפשר לנו לספק לכם חוות דעת במקום

הפקת דוח מפורט

נספק לכם הצהרת מומחה ממהנדס בניין מוסמך. הפירוט יכלול התייחסות לתווי התקן המעוגנים בחוק הישראלי

צריכים איתור נזילות?
צרו עמנו קשר בטלפון 052-3679937 או באמצעות שליחת הטופס והצוות שלנו ישמח לעמוד לרשותכם
שאלות נפוצות בנושא איתור נזילות

ניתן להזמין שירות איתור נזילות במספר מקרים עיקריים. הראשון, כאשר ישנם סימני רטיבות ומעוניינים לגלות את הסיבה להופעתם. סימני רטיבות יכולים להופיע בתור כתמי מים על הקירות, עובש שמתפתח על הקירות או התקרה או רצפה ש-"מזיעה". המקרה השני הוא כאשר שמים לב לכך שחשבון המים גבוה מהרגיל וכשבזמן אי הפעלה של מערכות המים בבית השעון ממשיך להסתובב ללא סיבה נראית לעין. בנוסף כדאי להזמין שירות איתור נזילות לפני שרוכשים דירה יד שנייה ומעוניינים להיות בטוחים שאין נזקים שנסתרים מהעין (לעיתים גם בעלי הדירה עדיין לא מודעים שקיימת אצלם נזילה).

מצלמה תרמית משתמשת בגלי אור אינפרא אדום על מנת להתחקות אחר שינויי טמפרטורות ולכן היא שימושית ביותר לגילוי נזילות מים בקירות, מתחת לרצפה ואפילו בתקרות. כיצד איתור נזילות עם מצלמה תרמית עובד? במידה ויש חשד לנזילה מתוך צינורות מים, מזרימים מים חמים בתוכם ואז המצלמה יכולה לראות האם יש זליגה מתוך תוואי הצינורות אל תוך הקירות. אם מדובר בנזילת מים שמקורם ממי גשמים עקב בעיה באיטום של המבנה, המצלמה התרמית יכולה לזהות מוקדים קרים יותר בתוך הקירות והתקרה עקב הצטברות מים ולהתחקות אחר הנקודה המדויקת שדרכה חודרים המים. איתור נזילות אינפרא אדום יכול להסתייע גם במכשיר מד לחות, שבודק את מידת הלחות בקירות ועוזר להתחקות אחר מוקדי נזילות מים.

ישנם אנשי מקצוע שיש להם חוש שישי, אין ספק! הניסיון, המקצועיות והחוש הטכני בהחלט יכולים לסייע למומחים לעלות על מוקדי נזילות גם ללא שימוש במכשור מתקדם כמו מצלמות תרמיות. אלא שמדובר באחוז מאוד קטן של אנשי מקצוע ולכן לא כדאי לקחת סיכונים. כאשר מדובר על איתור נזילות מים, צריך להיות בטוחים שניתן יהיה לעלות על הבעיה במהירות ובצורה וודאית. יש לקחת בחשבון כי כל טעות עשויה לעלות ביוקר, עם מרצפות עקורות וקירות שבורים לשווא, הרבה מאוד לכלוך ובזבוז זמן וכסף. איתור נזילות באמצעות מצלמה תרמית ושיטות מתקדמות נוספות נועד לספק את האבחון הוודאי ביותר בדרך לפתרון הבעיה.  

איתור נזילות הוא דבר שחשוב שיתבצע על ידי אנשי מקצוע מתחום הנדסת המבנים. מדוע זה כל כך חשוב? מאחר ונזילות מים יכולות לסכן מבנים! לא בכדי מים זורמים אך ורק בצינורות שמבודדים אותם בתוך הקירות וכמו כן, מתבצע מאמץ אדיר ביישום נכון של בידודים על מנת שמי הגשמים לא יצליחו לחדור מבעד הקירות החיצוניים של המבנה לתוכו. במצבים רבים של חדירת מים  לתוך קירות המבנה והאמצעים התומכים שלו קיימת סכנה ממשית ליציבות המבנה! היתרון שבפנייה אל נותן שירות מתחום הקונסטרוקציה ובדק הבית הוא ההישענות על מקצועיות שמשלבת בין התחומים הללו, אבחון מדויק של הבעיה וייעוץ הנדסי במידת הצורך.

בין לקוחותינו
Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם