צפו בעבודות וסרטוני מידע ועקבו אחרינו ברשתות החברתיות

יועץ תנועה – המומחיות הייחודית ותרומתה עבורכם

במסגרת פרויקטים רבים, חשוב ואף חייבים לפי החוק להיעזר בשרותי יועץ תנועה. הוא עשוי להידרש עבור בנייה פרטית, רבי קומות, תכנון תחבורה עירונית או בין עירונית ועוד. הוא יתכנן פתרונות עבור תנועת רכבים, אופניים והולכי רגל, כולל התייחסות לכל הדרוש לכך, כגון דרכי גישה וחניות. כל זאת, על רקע אילוצים שונים שיש לקחת בחשבון ולעתים אף משאבים מוגבלים כמו מקום פנוי.

יועץ תנועה – הצורך בהקמת מבנה חדש

דוגמה בולטת לתהליך נפוץ שבו משתלב יועץ תנועה וחניה, מספקים השלבים הבאים בהקמת מבנה חדש: ישנו ייעוץ ראשוני שיידרש, מבעלי מקצוע שונים. בשלב התכנון ההנדסי חייבים להתייחס לתנועה וכך גם בהגשת התכנון לאישור וקבלת היתר בנייה. במעקב השוטף אחרי תהליך הבנייה, יש לוודא שההיבט מקבל ביטוי לפי התוכנית. הדבר עשוי להיות חלק מפיקוח בנייה בכלל, שמיועד למניעת ליקויי בנייה ומטרות נוספות. לבסוף, יידרש סיוע לקבלת טופס 4 (טופס אישור אכלוס, שבו יש סעיפים עבור שני הסוגים).

מצבים מיוחדים בהם הדבר עשוי להידרש

יועצי תנועה וחניה עשויים לטפל גם במצבים ודרישות מיוחדים ויוצאי דופן. למשל בהקשר בקשה לשינוי תב”ע (תכנית בניין עיר). בעקבות הפשרת קרקע חקלאית לבנייה, צריך להראות שניתן לתת במקום פתרון מתאים, לדרישות שונות. דוגמה נוספת: בבדיקת נכס קיים ששוקלים לרכוש, עשויים להזמין שרות מסוג בדק בית. לעתים, תרצו להתייעץ ולקבל חוות דעת גם לגבי שיקולי תחבורה שונים סביב אותו הנכס. כמו כן, עשוי להידרש סיוע יועץ תנועה עבור תכנון זמני. דוגמה בולטת לכך, היא מצב שבו קיים אזור עם תשתיות קיימות, אשר עובר זמנית תהליך שינוי או בנייה.

זקוקים לבדיקה הנדסית?

מה יועץ תנועה לוקח בחשבון?

  • אופי ונפח – התאמה לאופני ולנפחי התנועה הצפויים במקום ולאופן בו הם מושפעים מצפיפות האוכלוסין.
  • שינויים שעשויים להיות בעתיד – כולל בנייה עתידית שמתוכננת עבור אותו אזור והגידול הטבעי בהיקף האוכלוסייה.
  • מגוון סוגי הרכבים – לעתים יש לקחת בחשבון בנוסף רכבי פינוי אשפה שיגיעו למקום באופן קבוע ולעתים אף רכבים מיוחדים כגון רכבי כיבוי אש.
  • מגוון אלמנטים לתכנון – לא רק כבישים ודרכים, אלא גם אלמנטים ספציפיים מיוחדים, כגון כיכרות, חניונים או גשרים.
  • חדשות ושינויים – זהו תחום דינאמי, מאחר שיש שינויים וחדשות לגבי תקנות שונות וגורמים כגון משרד התחבורה.
  • השתלבות בתכנון רחב יותר – לתכנון התנועה יש קשר לדברים אחרים בפרויקט. בתכנון תנועה לבית פרטי למשל, חשוב שהוא לא יפריע לתשתיות התנועה הקיימות באותה שכונה. כאן באים לידי ביטוי הניסיון ולעתים יכולת הפתרון היעיל של מצבים מיוחדים. זאת, קצת בדומה לתהליך איתור נזילות, שצריך לקחת בחשבון מערכות אחרות שעוברות בקירות ובתקרה ושניתן לבצע באופן יותר מתוחכם או פחות.

ההשלכות הכספיות של יועץ תנועה

בהזמנת שירותי יועץ תנועה מחיר השרות עשוי להשתנות מאוד, מאחר שהעבודה עצמה משתנה מאוד ממקרה למקרה. בכל מקרה, למי שלא מתמצא בכך, עבודת יועץ תנועה עשויה להישמע פשוטה בהרבה מכפי שהיא בפועל. קחו למשל היבטים שאולי לא חשבתם עליהם, כגון התאמה עבור בעלי מוגבלויות או הצורך בהכנת שילוט מתאים בתכנון חנייה לבניין. כמו כן, ניסיון איש המקצוע ישפיע על העלות.

מהיבט החזר ההשקעה, כדאי לזכור שיש לנושא זה השלכות רבות ורחבות, לאורך זמן. השלכות שהן לא רק כספיות, אלא בנוסף על נוחות משתמשי הדרכים, בטיחות ועוד. הייעוץ עשוי לסייע להתייעל בתכנון, בנקודות כמו השטח שתופסות חניות לרכב.

חשוב לצרוך שרות יועץ תנועה ממשרד ובו מומחים עתירי ניסיון. מוטב משרד שיכול להציע שירותים מסוגים נוספים, כגון מתן חוות דעת הנדסית. בשורה התחתונה, ככל שעובדים עם מקצוענים יותר איכותיים ומנוסים, כך גם התועלות עשויות להיות הטובות ביותר שניתן להשיג.

אהבתם את המאמר? שתפו

קראו עוד על..

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 37 ביקורות
js_loader

לייעוץ מהיר עם מהנדס מומחה

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם בהקדם